Henryk Piotr Mikolasch
(1872 - 1931)Henryk Mikolasch - Autoportret (1929) 

Malarz i fotografik. Wieloletni przyjaciel i towarzysz łowieckich wypraw Władysława Burzyńskiego. Chyba pod jego wpływem rozpoczął fascynację fotografią zwierząt w ich naturalnym otoczeniu. Wspominając po latach, w 6 numerze "Fotograf Polski" z 1930 roku, napisał: "Wszystkie części aparatu i oprawa obiektywów polakierowane były na barwę matowo-zielonkawą, bez żadnych połyskujących mosiężnych czy niklowanych sprzążek czy śrub, celem uniknięcia odbić promieni słońca, mogących w decydującej dla zdjęcia chwili spłoszyć lub choćby zwrócić uwagę zwierza. Gurt przyszyłem do półokrągłych trzymadełek przy kamerze, aby uniknąć metalicznego dźwięku zwykle stosowanych zapinek".

Z zawodu był chemikiem. Od 1921 r. kierował Zakładem Fotografii w Politechnice Lwowskiej. Uprawiał fotografię portretową, ale także eksperymentował z technikami szlachetnymi. Popularyzował fotografię, szczególnie wśród młodzieży. Uprawiał również malarstwo.

Członek Kapituły Seniorów „Fotoklubu Polskiego” (1930-1931). W zbiorach rodzinnych zachowało się kilka obrazów olejnych oraz zdjęć jego autorstwa, w tym autoportret z 1929 r. (powyżej) 

 Połoniny bieszczadzkie

 Połoniny w Bieszczadach (1907)

Połoniny w Bieszczadach 

 Bieszczadzkie połoniny (1908)

Ryczący niedźwiedź

 Ryczący niedźwiedź (1909)

Cietrzewie 1922

Cietrzewie (1919)


Głosuj na nas:
STRONY DOMOWE i RODZINNE - GENEALOGIA TOP RODZINA Katalog i ranking